اصفهانی ها

انضم إلى المنتدى ، فالأمر سريع وسهل

اصفهانی ها
اصفهانی ها
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
جستجو

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

المواضيع الأخيرة
» فهرست مکان های دیدنی (تاریخی و طبیعی) استان اصفهان
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالإثنين أبريل 06, 2015 12:54 am من طرف مهمان

» دانلود سریال حریم سلطان
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالخميس أكتوبر 02, 2014 6:09 am من طرف esfahaniha

» کچلا باید برقصند کچلا باید برقصند
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالإثنين سبتمبر 15, 2014 8:13 am من طرف مهمان

» آدرس و شماره تلفن مراكـز علمي كــاربردي استان اصفهان
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالسبت سبتمبر 13, 2014 9:47 am من طرف esfahaniha

» اگر عکس ها در جستجوی گوگل باز نشه
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالجمعة سبتمبر 05, 2014 12:54 pm من طرف esfahaniha

» سایت های زیر نویس فیلم و سریال و مستند
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالإثنين سبتمبر 01, 2014 5:00 pm من طرف مهمان

» روشهایی برای غلبه بر نگرانی و اضطراب
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالثلاثاء أغسطس 19, 2014 5:23 pm من طرف esfahaniha

» روشهایی برای غلبه بر نگرانی و اضطراب
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالثلاثاء أغسطس 19, 2014 5:23 pm من طرف esfahaniha

» نقل و قول های گران بها
بقعه بابا قاسم در اصفهان Emptyالثلاثاء أغسطس 19, 2014 5:21 pm من طرف esfahaniha

ورود

كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟

بقعه بابا قاسم در اصفهان

بقعه بابا قاسم در اصفهان Empty بقعه بابا قاسم در اصفهان

پست من طرف بقعه بابا قاسم الأحد يوليو 27, 2014 6:31 am

بقعه بابا قاسم در اصفهان Baba-hashem-575x330
بقعه بابا قاسم
در قسمت غربی خیابان هاتف و با فاصله نسبتاً دور از مسجد جامع عتیق کوچه‌ای با نام ایـن مقـبره وجـود دارد. این مقبره که مربوط به شخصی به نام» بابا قاسم است، توسط شاگرد وی سلطان ابی الحسـن طـالوت دامغـانی بنا گردیده است. سردر این بنا دارای کتیبه‌ای تاریخی که به خط ثلث و با کاشی معرق بر روی زمینه‌ای لاجوردی حک شده است و سال ۴۱۷ ه ق برای آن رقم خورده است. سر در داری ۴ لنگه مقرنس می‌باشد که خـط روی آن بنائی اسـت و بـا کاشی معرق لاجوردی بر روی زمینه آجری در هر لنگه یک کلمه و در وسط سر در وزیر مقرنسهای آن بخط بنائی با کاشی فیروزه‌ای بر زمینهٔ آجری یک کلمه نوشته شده است. بر دیوار شرقی سردر دو لوح سنگی نصب گردیده که یکی از این دو لوح در قسمت فوقانی یک پنجرهٔ مشـبک سنگی نصب گردیده و شامل دو حاشیه و یک متن است عبارت حک شده بر روی این حاشیه حاوی صلوات بـر چهارده معصوم می‌باشد. در داخل و محوطه مقبره تزئینات آجری و کاشیکاری زیبائی خاصی به محوطه بخشیده است.
بنای بقعه بر روی یک چهار ضلعی قرار گرفته و پوشش داخلی به صورت گنبد نیم کروی می‌باشد. گنبد مقبره، هرمی شکل است و ٨ ترک دارد که برروی هر دو ترک متقابل آن بخط بنائی با کاشی معرق لاجوردی و بر زمینهٔ آجری یکی از اسماء منقوش شده است. وجود کتیبه‌ای که در قسمت بالایی سردر) نمـای خارجی (نصـب شـده، کتیبه این بنا در سال ۱۰۴۴ ه. ق بوسیله شخص خیری به نام آقا زمان فرزند آقا جمال میوه فـروش مرمـت پذیرفتـه است که کتیبه بخط ثلث سفید معرق بر زمینه لاجورد می‌باشد. مقرنسهای داخل گنبد بر زمینه شطرنجی آجری است که به خط بنائی با کاشی فیروزه‌ای است که عبارت  الله اکبر ٨ مرتبه نوشته شده است. شبستانی در داخل بنا وجود دارد که آجر چینی و مقرنس کاری سقف آن بسیار تحسـین آمیز و بی‌نظیر است.
دو کتیبه موجود در این شبستان دارای کاشیهای معرق است که یکی از آن‌ها زیر گردن گنبد قرار گرفته و محتوای آن سورهٔ ۱۷ از قرآن کریم است و دومین کتیبه‌ای که زیر کتیبهٔ اول قرار دارد بر سر طاق ظلع جنوبی شبستان نقش بسته است.

بقعه بابا قاسم
مهمان

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة