اصفهانی ها
جستجو
 
 

نتائج البحث
 


Rechercher بحث متقدم

المواضيع الأخيرة
» فهرست مکان های دیدنی (تاریخی و طبیعی) استان اصفهان
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالإثنين أبريل 06, 2015 12:54 am من طرف مهمان

» دانلود سریال حریم سلطان
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالخميس أكتوبر 02, 2014 6:09 am من طرف esfahaniha

» کچلا باید برقصند کچلا باید برقصند
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالإثنين سبتمبر 15, 2014 8:13 am من طرف مهمان

» آدرس و شماره تلفن مراكـز علمي كــاربردي استان اصفهان
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالسبت سبتمبر 13, 2014 9:47 am من طرف esfahaniha

» اگر عکس ها در جستجوی گوگل باز نشه
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالجمعة سبتمبر 05, 2014 12:54 pm من طرف esfahaniha

» سایت های زیر نویس فیلم و سریال و مستند
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالإثنين سبتمبر 01, 2014 5:00 pm من طرف مهمان

» روشهایی برای غلبه بر نگرانی و اضطراب
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالثلاثاء أغسطس 19, 2014 5:23 pm من طرف esfahaniha

» روشهایی برای غلبه بر نگرانی و اضطراب
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالثلاثاء أغسطس 19, 2014 5:23 pm من طرف esfahaniha

» نقل و قول های گران بها
تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Emptyالثلاثاء أغسطس 19, 2014 5:21 pm من طرف esfahaniha

ورود

كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟


تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان

اذهب الى الأسفل

تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Empty تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان

پست من طرف تیمچه ملک تیمچه ملک بازار في الإثنين يوليو 28, 2014 5:19 am

تیمچه ملک تیمچه ملک بازار اصفهان Timche-malek-isfahan-650x330
تیمچه ملک
بازار اصفهان پر از تیمچه‌ها و سرا‌هایی است که به عمق و وسعت بازار افزودهاند و به آن توان فعالیت اقتصـادی و معاملات از هر نوع را داده‌اند. این تیمچه و سرا‌ها، حجرهٔ تجار و کسبه عمده بازار را در بر دارند و بسته به نـوع فعالیت و غنای کسبه آن دارای تزئینات و نقوش متنوع هستند. از میان تیمچـه‌های بازار اصفهان» تیمچـه ملـک شهرت خاصی دارد. این شهرت از یک سو به خاطر غنای تزئیناتش و از دیگر سو به سبب طرح خاص معماری آن است.
تیمچه و سرای ملک متعلق به دوره قاجار است که در کتیبه اشعار فارسی داخل تیمچـه تاریخ ۱۳۲۲ هجری ثبـت شده است. بانی و سازنده این بنا» حاج محمد ابراهیم ملک التجار «از رجال اوایل قرن چهاردهم هجری است. مجموعه کاروانسرای ملک «شامل سه قسمت» سرای ملک «،» تیمچه ملک «و» بهاربند «است. تیمچه اصلی که به آن حوض اول «نیز می‌گویند، دارای پلانی به صورت هشت کشکولی است که در دو اشکوب بنا شده است. تیمچـه ملک سرپوشیده است و برای پوشاندن سقف آن از سه کاربندی ۱۸ شاقولی که در قوس کناری با هم مشـترکند استفاده شده، این کاربندی‌ها در قسمت سوسن با یک کاربندی ریز‌تر به صورت سر سفت پـر شـده‌اند. دورتـادور صحن تیمچه در هر دو طبقه ده حجره به صورت قرینه قرار گرفته که ورودی این حجرات سـه دری هـای اورسی است. تیمچه توسط یک ورودی که در شرق آن قرار گرفته به بازار متصل می‌شود، این ورودی بـه شکل راهروئـی است که دو طرف آن حجراتی قرار گرفته و در قسمت ابتدائی آن سقف به صـورت تیر و توفال و مسـطح اسـت. حجره‌های آن در یک اشکوب می‌باشند و در نقطه اتصال به تیمچه این راهرو دو اشکوبه می‌شود با سقف رسمی بندی که رسمی بندی آن از نوع ۱۲ شاقولی است. در ضلع غربی و درست در روبـروی راهروی ورودی، راهـروی یک اشکوبه‌ای با سقف تخت و تزئینات آلت و لقط وجود دارد که فضای تیمچه را به سرا متصل مـی کنـد. تیمچـه ملک از نظر تزئینات به کار رفته در آن از غنی‌ترین تیمچه هاست. از جمله تزئینات به کار رفته در این تیمچه، کاشی معقلی، کاشی معرق و کتیبه‌های کاشی هفت رنگ است. حجره‌های تیمچه با ارسی‌های چوبی کارشده‌ای پوشانده شده‌اند. کاربندیهای سقف تیمچه نیز با کاشی معرق آراسته شده‌اند.
در راهروی ورودی تیمچه ملک، کتیبه‌ای از کاشی خشت وجود دارد که بر رنگ زرد بر زمینه لاجـورد اشعاری بـه خط نستعلیق نگاشته شده است، این اشعار اثر طبع شاعری اصفهانی متخلص به طرب ، فرزند همای شیرازی می‌باشد که به شرح زیر است: در زمان خســـرو ایـران مظفــر پادشـــاه آن شهنشاهی که نامش زیب هفت اقلیم شد هم به دور ظل السلطان حکمـران اصفهـان آنکه خم پشت سپهـرش از پی تعلیم شد در اوان این درخشـان مهـر و ماه مملکـت این سـرا بنیـان او از می‌ـر با تکریـــم شد بس به سرکاری ابراهیم و محمــود این بنا غیرت خلد برین فی احسـن التقویـم شد الغرض چون ساخت این عالی بنا را می‌رراد عقل راتاریخش از روح الامین تعلیـم شد زد رقم کلـک گهر سلک طرب تاریــخ او این بنـا برپـا در اصفهـان از ابراهیـم شد در این کتیبه علاوه بر اشاره به نام بانی و همچنین سازنده تیمچه ملک به تاریخ ساخت تیمچه نیز اشاره شده اسـت، بدین شکل که مصرع آخر این شعر به حروف ابجد، سال ۱۳۲۲ را نشان می‌دهد.

تیمچه ملک تیمچه ملک بازار
مهمان


بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد